"حجاب برتر، به زنان ما عفت، به مردان ما غیرت و به جامعه ما عزت می بخشد "

 

 

سلام

امروز میخوام به یکی از احکام فقهی که در مورد پوشش است اشاره کنم و در این مورد بنویسم.

ابتدا به معنی و مفهوم لباس شهرت می پردازم:

لباس شهرت لباسی است که پوشیدن آن برای شخص به جهت جنس پارچه ،رنگ ، کیفیت دوخت و یا مندرس بودنش معمول نبوده و خلاف شان او به حساب آید .به طوریکه اگر آن را در برابر مردم بپوشد توجه آنان را به خود جلب کرده وانگشت نما میشود.

البته تعریف دیگری هم از لباس شهرت وجود دارد که توجه به این تعریف هم لازمه:

برخى گفته‏‌اند: منظور از لباس شهرتى که باید از آن اجتناب کرد، لباسى است که به قصد ریا کارى پوشیده شود و فرد بخواهد مثلا بدان وسیله به زهد و وارستگى مشهور شود. بنابر این، پوشیدن آن بدون قصد ریا جایز است.

البته باید اضافه کنم که لباس رنگی پوشیدن دلیل بر شهرت بودن یک لباس نیست و اینکه عده ای می گویند اسلام با تنوع در انتخاب رنگ مخالف است خلاف واقع است چون لباسهایی را شهرت می گویند که به نوعی فرد را انگشت نما کند و جلب توجه نماید و گرنه صرف رنگی بودن لباس دلیل بر شرت بودن آن نیست همانگونه که از سیره معصومین هم استفاده می شود ایشان نیز از لباس های رنگی استفاده می کردند.

حال به حکم پوشیدن این نوع از لباس می پردازیم:

آیات عظام خا منه ای ،فاضل ونوری: پوشیدن لباسی که مو جب شهرت وانگشت نمائی شود بنابر احتیاط واجب حرام است.

آیات عظام بهجت ،صافی ووحید: پوشیدن لباسی که موجب شهرت و انگشت نمائی شود ، حرام است.

آیات عظام تبریزی وسیستانی :پوشیدن ان حرام نیست، مگر انکه موجب هتک حرمت وخواری شخص شود .

آیت الله مکارم: پوشیدن لباسیکه جنبه ریاکاری وشخص میخواهد به وسیله ان مثلا به زهد وترک دنیا مشهر شود ،بنابر احتیاط واجب حرام است ؛خواه از جهت پارچه یا رنگ ان باشد ویا دوخت ان،اما اگر واقعا قصد واقعا قصد او ساده پوشیدن است وجنبه ریاکاری ندارد،نه تنها جایز ، بلکه عملی شایسته است.

تبصره ای هم در اینجا هست :پوشیدن هر لباسی که موجب هتک حرمت وخواری شخص شود ، به فتوای همه مراجع حرام است.

لازم به ذکر است عرف پوشش در فرهنگ ها و کشور های متفاوت فرق می کند و ممکن است لباسی در یک کشور یا منطقه، پوششی عادی و معمول باشد ولی همان لباس در منطقه ای دیگر غیر معمول باشد به همین دلیل لباس شهرت را عرف تعیین می کند همچنین گذشت زمان نیز در تغییر مدلهای لباس تاثیر دارد زیرا ممکن است لباسی در یک زمان لباس شهرت باشد ولی با گذشت زمان آن لباس، لباس معمول و مورد استفاده شود و حالت شهرت بودن خود را از دست بدهد.

برچسب ها: لباس شهرت، لباس رنگی، لباس غیر رنگی، لباس حرام،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 7 فروردین 1391 | توسط : مبین | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات